Alicya w Krainie Słów


Drogę gubią ci, którzy obracają się za siebie


Koniec nie nadejdzie


HIT lub KIT, czyli film tygodnia


Polecamy


Czytam, bo lubię grozę


Cztery echa grozy – Horror w walce z chorobą! [akcja charytatywna]

„Cztery echa grozy” to niewielki zbiór opowiadań, które Norbert Góra i Tomasz Siwiec popełnili w szczytnym celu. Niniejsza książeczka uczestniczy w akcji Horror w walce z chorobą, a całość dochodu uzyskanego z jej sprzedaży zostanie przeznaczona na wsparcie ciężko chorego Andrzejka Janoszka.

„Jeszcze nigdy strach i śmierć nie przysłużyły się aż tak bardzo do ratowania zdrowia oraz życia drugiego człowieka.”

Ilustrację na okładce, dość subtelną jak na autora, wykonał Pan Goryl, który w symboliczny sposób połączył ze sobą horror i grozę, jaką znajdziemy w środku.

Każdy z pisarzy umieścił w zbiorze dwa opowiadania. „Cztery echa grozy” otwiera tekst Norberta Góry „Skażony umysł”. Jego bohaterem jest Malcolm Beeds, który od piętnastu lat pełni funkcję psychiatry w ośrodku Wayson Center, gdzie zajmuje się resocjalizacją osób psychicznie chorych. Malcolm nie lubi swojej pracy, wręcz jej nienawidzi. Trudno powiedzieć dlaczego tak jest, może to niemoc w obliczu upadku ludzkiego umysłu w otchłań zła. W miarę rozwoju akcji, Malcolm zaczyna jednak zdradzać pewne niepokojące objawy. „Skażony umysł” jest opowiadaniem grozy, mrocznym i smutnym, w którym nie może być dobrego zakończenia. Dla mnie zabrakło elementu zaskoczenia, a sam bohater nie zdradził niczego nowego o tajemnicach szaleństwa. Drugie opowiadanie Norberta Góry to „Klątwa kolei” i już samym tytułem zapowiada nawiązania do prozy Grabińskiego. Nie będę wiele się rozpisywać, bo cytat otwierający historię doskonale również ją podsumowuje: „Życie to pociąg, który nie przystaje na żadnej stacji. Albo wsiada się w biegu, albo się patrzy, jak przejeżdża obok, a nie ma większej tragedii jak stacja widmo”. Henryk i Wiesiek właśnie tego doświadczyli. „Klątwa kolei” to jedno z lepszych opowiadań autora, jakie czytałam, warto po nie sięgnąć.

cztery

Muszę powiedzieć, że to co przygotował w tym niepozornym zbiorze opowiadań Tomasz Siwiec, naprawdę mnie zaskoczyło. Prawdziwa bomba, opowiadanie „Potworów nie obsługujemy” to jednocześnie dramat psychologiczny i krwawy horror, który kończy się wzruszającym morałem. Przerażenie budzi rozbrzmiewający w tle opowieści śmiech Przeznaczenia. Historia dziewczynki najpierw wzbudziła we mnie współczucie, a potem gniew i smutek. W tym opowiadaniu wszystko jest proste, piękne, a zarazem brutalne i bezkompromisowe. Podwójna niedola, to taki chichot Losu. „Potworów nie obsługujemy” jest wyjątkowym horrorem i zasługuje na zostanie sztandarowym tekstem akcji Horror w walce z chorobą. Choćby dla tego jednego opowiadania watro nabyć „Cztery echa grozy”. Drugi tekst Tomasza Siwca także uważam za udany, choć równać się z poprzednim nie może. „Marzanna królowa Polski” to powrót do słowiańskich wartości, podkreślenie roli tradycji oraz rodzinnych więzi. Czarownice, demony i zaklęcia szeptane przez babcie w snach wnuczka. Prosta i umiejętnie opowiedziana historia. Słowiańskie „demony nie umierają nigdy. Czasem tylko zasypiają lub czekają na odpowiedni moment, aby zaatakować”. 

cztery2

„Cztery echa grozy” to zbiór, który powstał by pomagać. Horror Masakra jest wydawnictwem zinowym i fanowskim, które tworzone jest z pasją. Cel wydanie tego zbioru jest szczytny. Niewielu ludzi ma pomysł i chęć w najdrobniejszy sposób pomagać innym. To co czytelnik otrzymuje w zamian, to przede wszystkim satysfakcja z udzielonego wsparcia potrzebującej osobie. W drugiej kolejności zyskuje zbiór opowiadań, w którym „Potworów nie obsługujemy”  to prawdziwa perełka. Doceniam gest i poświęcenie autorów tego małego zbioru oraz podziwiam ich, bo pokazali, że czytając horror też można pomagać.

Długich dni i zaczytanych nocy.
Podążajcie za Atramentowym Królikiem.

cztery promo

Zobacz również:

COPYRIGHT © 2024 ALICYA.PL

STRONY INTERNETOWE I REKLAMA:Distort Studioswww.distortstudios.com