Alicya w Krainie Słów


Drogę gubią ci, którzy obracają się za siebie


Koniec nie nadejdzie


HIT lub KIT, czyli film tygodnia


Polecamy


Czytam, bo lubię grozę


Nietoperze są fajne

Wielu ludzi, nadal niestety, boi się nietoperzy. Ma to związek z najmroczniejszymi odsłonami mitologii, religii i utrwalanymi z pokolenia na pokolenie lękami, które każą nam unikać tego co inne, dziwne i nie wpisujące się w narzucany nam przez ogół społeczeństwa kanon piękna. Czy tak musi być? Otóż: oczywiście, że NIE. Jaka jest prawda o tych wyjątkowych ssakach? A bardziej sympatyczna niż mogłoby się nam wydawać. Bo świat jest przecież cudownie różnorodnym miejscem i na tę różnorodność nie powinniśmy się nigdy zamykać.

I właśnie tego uczę swoją córę. Bo mam nadzieję, że nieuprzedzone dziecko, to nieuprzedzony dorosły.

Zainteresowanie latającymi ssakami wzięło się u nas od, uwielbianej przez młodą, bajki pt. „Hotel Transylwania”, w której to głównymi bohaterami są Hrabia Dracula i jego córka (a w kolejnej części także rudowłosy wnuk). Wszyscy posiadają niezwykłą umiejętność zamieniania się w przesympatyczne nietoperze. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zobaczyłam książkę o nietoperzycy Elizie od Wydawnictwa Tatarak, było oczywistym, że zagości ona na naszej półce.

„Elizka nie jest straszydłem” opowiada historię młodej nietoperzycy, która wyrusza samodzielnie w świat. Nie spodziewając się niczego złego, pełna radości kieruje się ku najbliższemu miastu. Niestety tutaj jej oczekiwania bardzo szybko i brutalnie zderzą się z rzeczywistością. Ludzie nie reagują zbyt przyjaźnie widząc Elizkę: na jej widok włosy stają im dęba, wzywają straż miejską, a niektórzy próbują ją nawet przepędzić, rzucając kamieniami. Mała niewinna istotka zostaje skazana na strach, smutek i rozczarowanie, tylko dlatego, że jest inna. Na szczęście nie wszyscy ludzie są tacy uprzedzeni i podli. Pewien mądry tata i jego mądra córka, budują dla niej budkę, która stanie się jej kryjówką i w której poczuje się ona wreszcie bezpieczna i „u siebie”.

Pełna czułości, nienachalnie mądra „Elizka…” w bardzo prosty sposób przestrzega przed pochopnym ocenianiem tego, co nie jest nam znane. Ponadto książkę kończy kilka stron solidnej dawki wiedzy o nietoperzych zwyczajach, podanej w lekkiej i przyjaznej dla dzieci formie.

Warto wiedzieć, że nietoperz potrafi w ciągu jednej godziny upolować nawet 1000 komarów, a w ciągu całej nocy zjeść ilość pokarmu, która odpowiada 25–40% jego masy ciała. Jako, że zwierzęta te polują na wiele szkodników, odgrywają też ogromną rolę w regulowaniu populacji owadów i zachowaniu bioróżnorodności, za co wdzięczni powinni być im rolnicy i sadownicy. Ponadto ich guano jest świetnym nawozem do roślin.

Zobacz również:

COPYRIGHT © 2024 ALICYA.PL

STRONY INTERNETOWE I REKLAMA:Distort Studioswww.distortstudios.com